/Printerid
Printerid 2020-10-10T13:00:12+03:00

Printerid

Mis vahe on laser- ja tindiprinteril?

Laserprinter ja tindiprinter on kaks kõige sagedamini kasutatavat printerit. Tindiprinteril on erksad värvid, kuid printimiskiirus on aeglane ja kulumaterjalid kallid. Laserprinteril on kiire printimiskiirus ja ülitäpsus. Tegelikult kasutavad need kaks printerit kahte täiesti erinevat trükitehnoloogiat. Vaatame erinevust nende kahe printeri vahel.

Laserprinter on omamoodi printimis- ja väljundseade, milles on ühendatud laserskaneerimise tehnoloogia ja elektroonilise fotograafia tehnoloogia. See muudab juhtimisliidese kaudu printimisteabe lasersõidu signaaliks. Laserkiir koos printimisteabega toodetakse laserskaneerimissüsteemi abil, seejärel pilt kuvatakse laserkiire abil ja kantakse elektroonilise fotograafia tehnoloogia abil trükikandjale. Võrreldes teiste trükiseadmetega on laserprinteri eelised kiire printimiskiirus ja kõrge trükitäpsus.

Tindiprinter on välja töötatud pärast nõelprinteri kasutamist. See võtab vastu mitterebimise töörežiimi. Sellel on väikese mahuga, madala müratasemega ja paljude trükikandjate omadused. Praegu võtab peamine tindiprinter kasutusele piesoelektrilise tindipritsi ja termilise tindiprinteri. Lisaks nende kahe vahelistele tehnilistele erinevustele tuleb kuuma mulliga tindiprinteril paigaldada igasse tindikassetti düüsid, mis suurendab tindikasseti maksumust; siiski on pieszoelektrilise tindiprinteri otsikud printerisse integreeritud. Kui düüsid on kahjustatud või blokeeritud, tuleb kogu printer remontida.

Laserprinteri tavaline prinditav pilt on A4. A3-pildi laserprinter on kallis, tindiprinteril on A3-pilti lihtne teha ja hind on palju odavam. Nii et kui teil on vaja sageli printida suuri pildiandmeid, saate valida tindiprinteri. Laserprinteri printimiskiirus on palju kiirem kui tindiprinteril, seetõttu on vaja A4-formaadis pildi teavet tõhusalt printida. Soovitatav on valida laserprinter.

Laserprinteri peamised tarbekaubad on tooner. Nüüd valivad paljud ettevõtted tooneri asendamise kasseti, mis vähendab tunduvalt trükikulusid; tindiprinter kasutab spetsiaalset tinti ja mõned ettevõtted tutvustavad printerit ka oma pideva toitesüsteemiga, kuid suhteline trükikulu on suurem. Nii et trükikulu osas on laserprinteril madalam trükikulu.

Ülaltoodud teabe põhjal näeme, et laserprinterid sobivad üldiselt kontorites kasutamiseks, kus on vaja suurt tõhusust ja massitrükki. Tindiprinter sobib koduseks kasutamiseks või kohtadesse, kus on vähe trükkimist või kuhu on vaja printida ülitäpseid fotosid. Lisaks tuleb märkida, et tindiprinterit tuleb sageli kasutada. Üldiselt on pihustite ummistumise vältimiseks vaja printida vähemalt üks või kaks tükki igal nädalal.

Kuidas valida printerit?

Paljud praegu poodides leiduvad printerid on multifunktsionaalsed, ehk lisaks printerile on sinna sisse ehitatud ka skänner (millega saad füüsilisel kujul olevad pildid ja tekstidokumendid digitaalsel kujul arvutisse salvestada) ning koopiamasin. Sellised printerid on harilikult küll mustvalged laserprinterid ja sobivad seetõttu rohkem (kodu)kontorisse.

Tehnoloogiliselt on printereid kaht tüüpi: laserprinterid ja tindiprinterid.

Laserprinterid jagunevad omakorda värvilisteks ja mustvalgeteks. Viimased on kõige soodsam viis endale printer hankida ja seda ülal pidada, sest nende hinnad algavad võrdlemisi madalalt ning ühe tooneriga saab tavaliselt mitu tuhat lehekülge välja trükkida.
Tuntumad laserprinterite valmistajad on HP, Samsung, Xerox, Konica Minolta, Brother.

Tooneri kulu (olgu selleks siis laserprinteri tahm või tindiprinteri tint), on üks olulisi asju, mida printerit valides silmas pidada. Ehkki printer ise maksab enamasti üsna vähe, on toonerid just see, mille pealt printeritootjad tegelikult teenivad ning nii võid imestada, kuidas printeri ülalpidamiseks päris palju raha võib minema hakata. Kuid nagu öeldud, on see summa kõige väiksem just mustvalgetel laserprinteritel. Samas võivad must, valge ja halltoonid olla Sinu soove liigselt piiravad ning juhul, kui tahad sageli värvilisi materjale trükkida, sobib Sulle ehk hoopis värviline laserprinter. Nende hinnad on aastatega kõvasti allapoole tulnud, aga enamus maksavad veel kodukasutuse jaoks endiselt liiga palju. Need tasuvad end ära just siis, kui värviliste dokumentide hulk, mida printima kavatsed hakata, on igakuiselt piisavalt suur. Värvilised laserprinterid ei ole siiani fotode trükkimiseks parim moodus, ehkki päris kallid värvilaserprinterid saavad sellega juba üsna hästi hakkama.

Kui soovid värviliselt trükkides parimat tulemust saada, näiteks välja printida oma fotosid, siis vaata värviliste tindiprinterite poole. Ka need, mille tehnilised näitajad on väga head, maksavad üsna vähe. Kuid nagu öeldud, teenivad printeritootjad selle raha hiljem tagasi toonerite pealt. Tindiprinteri tint on tõesti kallis ja sajad eurod võivad sageli printides õige kiiresti kuluda. Lisaks on tindiprinteritel probleemiks, et väga harva trükkides võivad printeripead ummistuda.
Tindiprinterit valides soovitame valida mudel, kus iga värvi (CMYK = Cyan, Magenta, Yellow, Key/Black) jaoks on eraldi tooner, sest siis saad ühe värvi lõppemisel vaid tühja kasseti välja vahetada. Mõned printeril on kõik värvid aga ühes kassetis koos ning sel puhul peadki juba ühe tühjaks saanud värvi tõttu kogu kasseti vahetama, olenemata selleks, kui palju veel teisi värve alles on.
Tuntumad tindiprinterite valmistajad on Canon, Epson, HP, Lexmark.

Siiski võib öelda, et hetkel on parim valik koduseks printeriks just tindiprinter ning kontoritesse, kus trükimahud suuremad ja kus üldjuhul piisab mustvalgest trükist sobib laserprinter, olgu see siis mustvalge või värviline.

Mida veel silmas pidada:

  • Printerile sobiva meedia formaati (kas soovid trükkida kuni A4 formaadis või suuremalt, näiteks A3 paberile: A3 printeriga saad A4 paberile trükkida, aga vastupidi mitte).

  • Trüki kiirust (kui pead sageli mahukaid dokumente trükkima, muutub ühe lehe välja trükkimise kiirus oluliseks).

  • Kulu paberile (ka tindiprinterite fotopaber on päris kallis kuluartikkel).

Mis vahe on MFP-il ja tavaliselt printeril?

MFP (Multi Funktsionaalne Printer) on printer, millel on peale printimise veel skaneerimis-, kopeerimis- ja vahepeal faksivõimalused. Isegi kui teil ei ole regulaarselt vaja faksida, skännida või kopeerida, siis MFP annab vajaduse tekkimisel selle võimaluse. Aga kui teil kindlasti puuduvad nende funktsioonide järgi vajadused, siis on “lihtne” printer parem valik, kuna üldiselt on neid kergem kasutada ja tavaliselt on tavalised printerid odavamad.

Kõikidel printeritel Tahmamehe e-poes on märgitud printeri tüüp ja funktsionaalsus.

Mis asjad on USB, WiFi ja LAN?

USB üldiselt tähendab juhtmega otseühendust. USB ühendusega printereid on lihtne paigaldada ja kasutada, kuid nendel puuduvad igasugused võrgufunktsioonid. Teised arvutid ei saa sama printerit ilma otseühenduseta kasutada.

LAN üldiselt tähendab võrguprinterit. Võrguprinter kasutab võrgukaablit USB asemel. LAN ühendusega printer ühendub otse ruuteriga, mitte arvutiga. Sellised printerid vajavad seadistamiseks rohkem aega, aga printerit saavad kasutada kõik kasutajad samas võrgustikus.

WiFi üldiselt tähendab juhtmevaba printerit. Juhtmevaba printer sarnaneb võrguprinteriga, kuid juhtmevaba printer ei vaja kaabliga internetiühendust.

Kõikidel printeritel Tahmamehe e-poes on märgitud ühenduvusvõimalused.

Mis on duplex?

Duplex printimine ehk automaatne kahepoolne printimine on printerite funktsioon, mis võimaldab automaatselt mõlemale lehe poolele printida. Üldiselt toetavad kõik printerid manuaalset Duplex printimist läbi tarkvara.

Kõikidel printeritel Tahmamehe e-poes on märgitud Duplex printimise võimalused.