Skip to main content

Erinevate printerite vahel valides kohtab palju erinevaid lühendeid, tähti ja termineid. Selles blogis kirjutame need kõik lihtsalt lahti.

Printerid jagunevad kaheks – laserprinterid ning tindiprinterid.

Laserprinterid kasutavad lehele teksti tekitamiseks toonerit ehk toonerkassetti. Tindiprinterid kasutavad sama töö tegemiseks tinti. Laserprinterid on üldiselt kallimad ning nad prindivad kiiremini. Tindiprinterid on üldiselt odavamad kuid suuremate printimismahtude puhul võivad nende jooksvad kulud suuremad olla (oleneb muidugi printerist). Kümme aastat tagasi oli tindiprinter peamiselt mõeldud koduseks kasutuseks, samal ajal kui laserprinterid olid laialdaselt levinud kontorites ja asutustes. Tänapäeval on tehnoloogia nii palju arenenud ning tindiprinterid suudavad odavama ülalpidamisega konkureerida laserprinteritega.

Kirjutame nende kahe tehnoloogia kohta rohkem siin blogis: “Kas valida tindiprinter?” ja “Kuidas valida printer koju või kontorisse?”.

Aga millised on kõik printeri lisafunktsioonid?

Uue printeri hind ja lisavõimalused sõltuvad mitmetest teguritest. Kuigi otsest lisavarustust printeritele lisada ei saa, toodavad tootjad erinevate lisafunktsioonidega masinaid, mis mõjutavad lõplikku hinda.

Näide: HL-L2310D

Tegemist on mustvalge laserprinteriga. Tavaliselt kõik printerid, mis on D tähisega – need on duplex seadmed ehk siis automaatse kahepoolse printimisega. Kuna sellel mudelil rohkem tähiseid lõpus pole, siis pole tal ei juhtmevaba printimist, võrguühendust, skännimisfunktsiooni ega muud. Tegemist on lihtsa printeriga, mis on ainult ühendatav USB kaabliga.  Näiteks, selle masina hind on 109€.

Teine näide: HL-L2350DW

Põhimõtteliselt on tegemist täpselt sama printeriga (suurem mudeli nimi lihtsalt tähendab seda, et ta on natuke uuem ja võimsam) , kuid tähis tähistab wifi-ühendust. Ehk seda saab kasutada ka juhtmevabalt, ei pea olema USB kaabliga arvutiga ühentatud. Tegemist on printeriga, millel on nii duplex võimeklus, kuid sellega saab peale USB kaabli veel juhtmevabalt ka ühendada. Selle hind on 139€.

Kolmas näide: Brother HL-L2370DN

Täpselt samasugune printer nagu eelmised, kuid tähistab sisevõrgu võimekust, printeri saab kaabliga ühendada olemasolevasse internetivõrku, kus saavad kõik võrgus olevad seadmed printeriga ühendada. Näiteks, kui kontoris või kodus on palju arvuteid või seadmeid, kes ideaalselt tahaks kõik printeriga ühendada. Printeril on ka tegelikult juhtmevaba printimise võimekus, kui seda seadistada. Tegemist on printeriga, millel on nii duplex võimekus ja sellega saab nii juhtmevabalt kui ja sisevõrgus ühendada.  Selle hind on 159€.

On veel mõned lühendid, mis on tavaliselt printerite mudeli nime ees või kirjelduses.

MFP – Multifunktsionaalne printer

See tähistab printerit, millel on peale printimise ka skännimise ja kopeerimise võimekus. Ehk printeril sisseehitatud skänner, millega on võimalik dokumente sisse skännida ja arvutisse või nutitelefoni saata või kohe koopiaid teha. Võimekamatele printeritele on lisatud veel sellised mugavusfunktsioonid nagu automaatne kahepoolne skänner ning automaatne kahepoolne kopeerimine.

ADF – Automaatne dokumendisöötur

Kallimatel printeritel võib olla koos MFP võimekusega ka dokumendisöötur (ADF), mis võimaldab suurema hulga pabereid automaatselt kopeerida ja skannida. Dokumendisöötur tavaliselt asetseb printeri peal ning sellega saab edukalt suuremal hulgal pabereid korraga kopeerida ja skännida. Ei pea paigutama lehti eraldi klaasi peale, printer võtab sahtlist ise.

HP “e” tähis

HP printeritel võib näha “E”-tähist, kuid tuleb meeles pidada, et see ei tähista wifi või võrguühendust. HP E-tähisega printerid on HP kontrolli all olevad masinad, mis kasutavad ainult originaal tarvikuid ja nõuavad regulaarset tarkvarauuendust. Räägime sellest rohkem siin.

Kokkuvõte enimkasutatud tähistest ja nende tähendustest:

  • D – duplex, automaatne kahepoolne printimine
  • W – wifi, WiFi juhtmevaba printimine
  • N – network, sisevõrgu võimekus
  • MFP/MFC – multifunction printer/copier, skänneerimine ja kopeerimine
  • – fax, faksi võimekus
  • – color, vahepeal on eraldi välja toodud kui mudel on värviline
  • M/B – mono/black, vahepeal on ka välja toodud, kui mudel on mustvalge
  • X – extra, tavaliselt tähendab see duplexi, sisevõrgu ja paberisahtli olemasolu, kuid erinevad tootjad lihtsalt tähistavad sellega võimekamaid mudeleid

Ei tea mida valida?

Leia meie printerikampaaniast uus välja nopitud printer. Vajad abi õige valiku tegemisel? Ära muretse, Tahmamees on alati valmis nõustama ja abistama igaüht, kes seda vajab.